Klaus Haapaniemi – człowiek, o którym głośno w świecie mody, sztuki i aranżacji wnętrz, a nawet branży wydawniczej. Jego nazwisko kojarzą trendsetterzy modowi, pasjonaci designu, a nawet dzieci, którym rodzice czytają bajki do snu. Urodził się w 1970 r. w stolicy Finlandii – Helsinkach, pracuje w Londynie i uwielbia czeskiego Krecia. W dzieciństwie lubił bajki, z tą różnicą, że zamiast je czytać, wolał kreować ich bohaterów i efektom swej wyobraźni nadawać szkice w notatniku. Jak się później okazało, były to pierwsze szlify talentu znanego dziś na całym świecie ilustratora. Mimo dorosłego wieku, bajki nadal stanowią główne źródło jego inspiracji, a rosyjski ilustrator Iwan Bilibin pozostaje dla niego wzorem. Pomysłów szuka jednak nie tylko w rosyjskiej literaturze. W jego twórczości widać wpływy fińskiego folkloru, kultury słowiańskiej i japońskiej. Natchnienia poszukuje tak u Muminków, jak w norweskim black metalu. Jednak na opinie o wyraźnym związku jego twórczości z rodzimym krajem odpowiada, że i tak największe wrażenie zrobił na nim czeski (początkowo czechosłowacki) Krecik – animowana bajka dla dzieci, której, jego zdaniem ani estetyka, ani technika dzisiejszych bajek zrealizowanych w 3 D zupełnie nie dorównuje.


umiejętnościach i niezwykłej kreatywności ilustratora przekonało się wiele znanych marek, w tym Diesel, Levi’s, Marimekko (o której możecie przeczytać w artykule „Marimekko – kultowa fińska marka”), Bela’s Dead, Top Shop, Cacharel, Christian Louboutin, czy Dolce & Gabbana.


Choć krytyka ochrzciła go mianem wschodzącej gwiazdy ilustracji, można pokusić się o jeszcze jeden przydomek. Zawodowy dorobek Kalusa Haapaniemi, w kontekście jego umiejętności pozwala o nim powiedzieć – człowiek orkiestra. Mimo współpracy z różnymi markami, zróżnicowanymi pod względem oferty i grupy docelowej, doskonale wyczuwa on specyfikę każdej z nich i niezależnie od projektu, w który się angażuje czuje się w nim i porusza, jak ryba w wodzie. Tworzył ilustracje i identyfikacje wizualną dla marek odzieżowych i bieliźnianych współpracował z MTV, domem towarowym Harrods, włoskim domem mody Bantam oraz dziennikiem Observer. Widnieje również jako współautor na okładce książki o samuraju Neko, inspirowanej twórczością braci Grimm. Fakt, iż stworzył ilustracje do dziecięcej bajki Giants, do której Rosa Liksom, ta sama która współtworzyła Neko, napisała historię, pokazuje, z jakiego kalibru twórczym umysłem mamy do czynienia. Zwykle przecież najpierw powstaje tekst, a później grafika.


Haapaniemi to bardzo płodny twórca szukający ujścia dla swojej wyobraźni. Kolejną dziedziną, w której odnalazł powołanie okazała się branża wnętrzarska, a ściślej mówiąc nadawanie szaty graficznej elementom wyposażenia wnętrz.


Jakiś czas temu artysta związał się z Iittalą – fińską fabryką produkującą szkło użytkowe i porcelanę artystyczną. Jej oferta wyróżnia się oryginalnym designem i jakością wynikającą z zastosowanych materiałów i niezwykłej dbałości o każdy detal. We współpracy z nią, Haapaniemi zaprojektował w 2007 r. kolekcję Taika, co w fińskim tłumaczeniu oznacza magię. Porcelana dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych, np. czerwonej, ciemno niebieskiej oraz biało-czarnej, jednak jej grafiki sprawiają, że niezależnie od koloru, talerzyki, filiżanki, dzbanki, serwetki, miski i półmiski można ze sobą dowolnie łączyć tworząc w ten sposób swój własny, autorski zestaw. Historię wyobraźni designera opowiadają sowa i lis zilustrowane w towarzystwie barwnych drzew i elementów florystycznych. Ten niezwykle barwny i magiczny wzór powstał w 2007 roku i niewiele było trzeba, by dzięki niemu kolekcję Taika okrzyknięto mianem kultowej. W 2014 r. rodzina kolekcji Taika powiększyła się o kilka nowych dodatków do aranżacji wnętrzCharakterystyczny wzór ozdobił tekstylia – poduszki, narzuty, bieżniki oraz kuchenne fartuchy.


Satumetsä stanowi naturalną kontynuację stylu kolekcji Taika. Tym razem mamy jednak do czynienia z leśnymi opowieściami. W rolę główną wciela się tu niebieski jeleń mający swoje znaczenie w mitologii nordyckiej.


Kolekcja Korento to propozycja zastawy stołowej udekorowanej motywem czerwonych lub niebieskich kwiatów przypominających maki. Na rozkwitniętych kwiatach przysiadła ważka, owad często widywany na mokradłach i kojarzony z krótkim skandynawskich latem. Kolekcja powstała w 2011 r. Ilustracje wykonał genialny Haapaniemi, projekt kształtów, podobnie, jak w przypadku kolekcji Taiko, powierzono w ręce utalentowanego Heikki Orvola, również współpracującego z Iittala.


W styczniu 2015 r. premierę miała Tanssi, kolekcja inspirowana operetką The Cunning Littre Vixen. Zgodnie z jej nazwą oznaczającą taniec, autor przedstawia zwierzęta w tanecznych pozach. Po raz kolejny pojawia się tu motyw lisa, a także towarzyszących mu barwnych ptaków, jeleni i borsuka. Zwierzęta zostały przedstawione w leśnej aranżacji z paprociami i drzewami w roli głównej. Talerze, kubki, filiżanki, puszki, poszewki na poduszki i kuchenne tekstylia utrzymane są w typowym dla ilustratora stylu i barwnej kolorystyce.


Co jeszcze wymyśli Haapaniemi? Miejmy nadzieję, że to nie koniec, a początek jego twórczych propozycji do aranżacji wnętrz.



Klaus Haapaniemi (b.1970) is an internationally recognized London-based Finnish designer. In 2010, he founded the Klaus Haapaniemi artisanal design and lifestyle brand with Mia Wallenius. Their design approach is influenced by nature, Finnish folklore and traditional decorative arts with a modern twist. Inspiration comes from a rich selection of cultural references including the worlds of art, ballet, music and storytelling. Haapaniemi’s design experience includes many major brands including Levi’s, Diesel and Dolce & Gabbana. He has been recognized as one of the most important rising stars in design by the WGSN’s trend forecast. In 2015, Happaniemi designed the piece Cunning Little Vixen for the Finnish National Opera which inspired the Tanssi collection for Iittala. His sense of whimsy and magic is illustrated in Iittala’s classic Taika series.

Produkty - Klaus Haapaniemi